Przekazal Tamim bin Aus Ad-Dari, ze Prorok (pokoj z nim) powiedział: "Religia [ad-diin] jest szczerościa". Zapytali, wobec kogo? a On (pokoj z nim) odpowiedział:
"Wobec Allah, Jego Ksiegi, Jego Poslańca i wobec przywodców wśród muzułmanów i ich wszystkich (muzułmanów)".
[Muslim]
Hadis podkreśla ogromną wagę szczerości.
Szczerość wobec Allah (Wywyższonego i Wychwalony) oznacza oddaną i prawdziwą wiarę w Niego, poddanie się Jego Woli i Wiedzy, wiarę i zaakceptowanie Przeznaczenia, oraz pobożność i uczciwość w czczeniu Allah, zwracanie sie tylko do Niego (bez dodawania mu współtowarzyszy, czy pośredników)
Szczerość wobec Koranu oznacza, ze serca i umysly muzułmanów powinny potwierdzać jego prawdziwość, szczerze i sprawiedliwie rozmyslając nad jego naukami i cudami.
Należy także starannie przestrzegać zawartych w nim poleceń i trzymać się z dala od zabronionych rzeczy.
Nieszczerym byłoby też, utworzenie nowego prawa- jeśli Allah Przekazał nam już odpowiednie prawo na dany temat. A prawo Allah (Wywyższonego i Wychwalony) jest prawem idealnym i ludzkie wymysły nie mogą sie z nim nawet w żadnym stopniu- równać.
Należy unikać mylnej interpretacji, np tworzonej, na podstawie swoich własnych odczuć, rozumienia, lub (często bardzo ubogiego) tłumaczenia na inne języki; ale zawsze sprawdzić znaczenie słow i komentarz ludzi uczonych i mających wiedzę w islamie( należy zwrócić uwagę na powód zesłania, podstawy, znaczenie i to, jak zrozumiał i zareagował nasz prorok (pokoj z nim) oraz pierwsze 3 pokolenia muzułmanów).
Należy recytować też Koran regularnie (zakańczając ostatnia sure, rozpoczynać automatycznie sure pierwszą, by potem kontynuować dalej recytację);
Szczerość wobec Proroka (pokoj z nim) oznacza przede wszystkim miłość, i wierne posłuszenstwo jego poleceniom i zaleceniom, pełne oddanie jego sunnie, oraz wszelkie starania naśladowania proroka (pokoj z nim)
Szczerość wobec władców, związana jest ze współpraca z nimi w ramach prawa Allah, oraz posłuszeństwem, oczywiście, jesli ich nakazy nie nawołują nas do odwrócenia się od prawdziwej religii Boga. Jeśli wladcy zbaczaja z Prostej Drogi, należy doradzac im prawidłowe postępowanie. Nie należy wystepować przeciwko nim (dopóki jawnie nie odejda od wiary).
Mowa w hadisie jest o władcach muzułmańskich, nie o wladczach niemuzułmańskich na przykład na zachodzie. Na zachodzie jest taka róznica, iż jako muzułmanie mamy obowiązek przestrzegania prawa danego kraju, bezwzględnie i bezkrytycznie, nawet jeśli przeczy ono wyznianiu naszej wiary, bądź całkowicie przeczy Bogu i religii. Jesli prawo jest złe, ciąży na nas obowiązek migracji, do kraju, w którym prawo będzie bezpieczniejsze i przychylniejsze tak dla mniejszości, jak i ludzi w ogóle.
Szczerość wobec muzułmanów, należy rozumieć jako szanowanie i przestrzeganie ich praw, zarówno jako naszych braci, jak i ludzi (ich majątek, imię i wszystko co do nich należy-są dla nas jak- święte) nie wolno ich obgadywać, kłamać, oczerniać, nie wolno nam naruszać ich praw, krzywdzić i przekraczać granic, jakie wyznaczył Allah i Jego wysłannik, mamy obowiązek ich odwiedzać, kiedy są chorzy, rozprzestrzeniać miedzy siebie wzajemnie salam/przywitanie, wypowiedzieć suplikacje (prośby/modlitwy) o błogosławienstwo- kiedy muzułmanin kichnie [powiedzieć Jarhamuk-Allah ( niech Allah sie nad toba Zlituje) gdy ten kichnie i wychwali po tym Allah (powie Alhamdulilah- podzękowanie dla Allah)] Należy też uczestniczyć w jego pogrzebie ( też modlitwie za niego), przyjąć zaproszenie ( o ile nie jest ono do zabronionych czynów).
Należy udzielać im też właściwej wskazówki, kiedy poproszą o radę- poradzić zgodnie z islamem; zachecać też do dobrych uczynków i ostrzegać przed złem.
Jeśli chodzi o szczerość wierzącego człowieka, posiadamy na ten temat wiele informacji, i tak samo jak szczerość do islamu i innych muzułmanów, należy przyłożyć ogromną wagę na szczerość do nie-muzułmanów, szczerość do samych siebie, do modlitwy,zwierząt, szczerość podczas handlu, a nawet szczerość do przeciwników islamu walczących z muzułmanami (tak podczas pokoju jak i wojny-dopóki oni będą trzymać się i wywiązywać z danej umowy- my- mamy obowiązek szczerego, trzymania się jej, z naszej strony)..
Pamiętajmy proszę o tym, że szczerość jest jedną z naszych muzułmańskich wartości moralnych..
"Religia [ad-diin] jest szczerościa"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz